Cooltura

Cyberpunk

Cooltura – jest to miesięcznik, w którym ukazywane są: film, książka, gra, komiks oraz album muzyczny bądź piosenka. Ich wspólnym mianownikiem będzie temat wybierany co miesiąc na podstawie światowych wydarzeń, rocznic oraz popularności dzieła z danych dziedzin, które widnieją powyżej.

Tematem stycznia będzie Cyberpunk, czyli gałąź fantastyki naukowej koncentrująca się na negatywnych konsekwencjach działania ludzi w otoczeniu zaawansowanych technologii komputerowej.

1. Film:

Pokaz specjalny: Łowca androidów - Dom Kultury w Wolbromiu

Film „Łowca androidów” (ang. „Blade Runner”) opowiada historię Ricka Deckarda – jednego z Łowców Androidów. Replikanci, bo tak nazwano tych androidów, byli używani do niebezpiecznych badań i kolonizacji innych planet. Po krwawym buncie zespołu androidów na pozaziemskiej kolonii, Replikanci nie mogli przebywać legalnie na Ziemi. Byli oni owładnięci panicznym strachem przed nieuchronną śmiercią i za wszelką cenę starają się dotrzeć do ich konstruktorów – jedynych ludzi mogących przedłużyć ich życie. Czytaj więcej..

2. Książka:

How amazing is the cover of brazilian edition of Neuromancer | Afrofuturism  art, Cyberpunk, Cyberpunk 2077

Neuromancer to najsłynniejsza powieść Gibsona, za którą otrzymał najważniejsze nagrody światowej fantastyki: nagrodę im. Philipa K. Dicka, Hugo i Nebulę. Kultowa pozycja gatunku cyberpunk, jeden z najlepszych „kowbojów cyberprzestrzeni” poruszających się w wirtualnym wszechświecie, popełnił błąd, za który został srogo ukarany. Za nielojalność wobec zleceniodawców płaci uszkodzeniem systemu nerwowego, co uniemożliwia mu dalszą pracę i skazuje na uwięzienie we własnym ciele. Czytaj więcej…

3. Gra:

fot. cyberpunk

Cyberpunk 2077 jest pierwszoosobową grą RPG z otwartym światem, wzbogaconą o elementy FPS-ów. Za jej stworzenie odpowiada polskie studio CD Projekt RED, które zdobyło międzynarodową sławę dzięki bestsellerowemu cyklowi Wiedźmin.

Akcja Cyberpunka 2077 toczy się w roku 2077, w fikcyjnej metropolii zwanej Night City położonej na północy kalifornijskiego wybrzeża. Mamy tu do czynienia z dystopijnym retrofuturyzmem rodem z lat 90. XX wieku, w którym zdewastowanym światem rządzą brutalne megakorporacje, a ulice są królestwem gangów i tytułowych cyberpunków – niezależnych buntowników żyjących poza systemem. Czytaj więcej…

4. Komiks:

Seria komiksów Status 7 to sensacyjny cyberpunk, rozgrywający się za kilkadziesiąt lat w Warszawie. Autorami serii są: scenarzysta Tobiasz Piątkowski i rysownik Robert Adler

5. Piosenka:

„The Man Machine” to concept-album, który miał pokazać rolę maszyn i robotów we współczesnym świecie, zautomatyzowanie produkcji oraz zautomatyzowanie życia. Płyta pojawiła się pod koniec lat 70 ubiegłego wieku i była dużym (jak na tamte czasy) przełomem w muzyce elektronicznej.


Dodaj komentarz